Enerji Sınıfı Nedir? Yeni Enerji Etiketlerinin Anlamı

enerji sınıfı nedir
Bilgi

Enerji Sınıfı Nedir? Yeni Enerji Etiketlerinin Anlamı

31 Temmuz 2022 - Yazar : Aydem Perakende
Bu yazının içinde neler var?

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin etkileri arttıkça, başta elektrik tüketimi olmak üzere birçok konuda düzenleyici çalışmalar yapılmaktadır.

 

Enerji sınıfı ve buna bağlı etiket uygulaması, Avrupa Birliği nezdinde sürdürülen çevre dostu çalışmaların başında gelir.

 

Çevreye olan etkisine ek olarak enerji etiketleri, ekonomik anlamda tasarruf yapmayı da mümkün kılar. Bu etiketler sayesinde evinizdeki beyaz eşyaların bir yılda ne kadar enerji tükettiğini öğrenebilir, daha tasarruflu bir modele geçiş yapabilirsiniz.

 

Peki, günümüzde üretilen tüm elektrikli aletleri kapsayan bu sınıflandırmanın detaylarını biliyor musunuz?

 

Bu yazımız aracılığıyla güncellenen enerji sınıfları ve etiketler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. Böylece ürün seçiminde enerji tüketiminden tasarruf etmenizi sağlayacak seçeneklere kolayca yönelip faturalarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

 

 Enerji Sınıfı Nedir?

Enerji sınıfı, elektronik bir aleti enerji verimliliği konusunda kategorize edip sıralayan bir ölçeklendirme biçimidir.

 

Eski gösterge çizelgesi, en verimli sınıf olan A+++ etiketinden başlayarak A++, A+, A, B, C ve en verimsiz olan D sınıfı etiketine doğru sıralanmaktaydı. Ancak 2021 yılında bu çizelgede değişikliğe gidildi.

 

Bu değişiklik ile üretici markaların çok daha fazla enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu teknolojik ürünler geliştirmeye yönlendirilmesi amaçlandı.  Yeni çizelgede, 2021 yılı itibarıyla verimliliği en yüksek enerji etiketi A sınıfı olmuştur. A sınıfının ardından ise B, C, D, E, F ve G gelir.

 

Enerji Etiketlerinin Anlamları

Enerji etiketleri, elektrik ile çalışan bazı cihazların Avrupa Birliği Standartları’na uygunluk bazında sıralanmasını sağlar.

 

2021 yılı mart ayında yapılan son düzenleme ile buzdolapları, derin dondurucular, çamaşır, kurutma ve bulaşık makineleri, fırınlar, televizyonlar, ekranlar için yeni enerji etiketlerinin kullanımına geçilmiştir.

 

Bu etiketlere bakarak, satın almayı planladığınız ürünün ne kadar elektrik harcadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Böylece elektrik faturasını ne kadar etkileyeceği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

BONUS: Enerji Verimlilik Endeksi Nedir?

Enerji sınıfları, Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak belirlenmiş bir referans değerine göre sıralanır. Bu değer, Enerji Verimlilik Endeksi ya da kısaca EEI olarak isimlendirilir.
 

Endeks, pompanın güç girişinin önceden tanımlanmış bir referans akım kaynağının ne kadar altında olduğunu belirtir. Endeks değeri ne kadar düşükse, cihaz o kadar az enerji kullanır.

 

Güncel Enerji Etiketi Sınıfları

 

 A Enerji Sınıfı 

En yüksek verimliliğe sahip enerji sınıfı, A enerji sınıfıdır. Bu etikete sahip cihazların enerji verimlilik endeksleri, 41’e eşit veya altındadır. Ev ve iş yerlerinde A sınıfı enerji etiketine sahip cihazlar kullanmayı tercih ederek ciddi oranda tasarruf yapabilirsiniz.

 

 B Enerji Sınıfı 

B enerji sınıfı, 51 ile 41 arasında indeks değerine sahip cihazlar için kullanılır. A sınıfı kadar verimli olmasa da elektrik tasarrufu sağlamada etkili cihazların dahil edildiği enerji verimliliği sınıfıdır.

 

 C Enerji Sınıfı 

Enerji tasarrufu sağlama potansiyeli yüksek üçüncü en iyi grup, C enerji sınıfı etiketine sahip cihazlardır. Bu enerji sınıfında yer alan ürünler, orta düzeyde nitelendirilebilecek şekilde elektrik tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Maksimum indeks değerleri ise 64’tür.

 

 D Enerji Sınıfı 

D enerji sınıfı, ortalama altı enerji verimliliğine sahip cihazlara verilen sınıflandırmadır. İndeks değerleri 80 ve altı değere sahiptir. Bu sınıfta yer alan cihazların kullanımı, aylık elektrik tüketimini ciddi anlamda artırabilir.

 

 E Enerji Sınıfı 

E sınıfı, düşük enerji verimliliği sağlayan enerji sınıflarından biridir. İndeks değerleri 100 ve altı seviyedeki cihazlar, bu sınıfta yer alır.

 

 F Enerji Sınıfı 

F enerji sınıfı etiketi, düşük verimliliğe sahip cihazların üzerinde görülür. Elektrik tasarrufu yapmak isteyen kişilerin bu enerji sınıfı etiketine sahip aletleri kullanmaması önerilir. Zira indeks değerleri 125’e kadar çıkabilir.

 

 G Enerji Sınıfı 

İndeks değeri 125’in üstünde olan G, verimliliği en düşük enerji sınıfıdır. Bu enerji sınıfı etiketine sahip elektrikli cihazların harcadığı enerji, faturaları olumsuz yönde etkiler.

 

Beyaz Eşyalardaki Enerji Sınıfları

Beyaz eşyalar, yeni enerji verimlilik etiketleri uygulaması kapsamında yeniden sınıflandırılmıştır. Geçmişte A++, A+++ gibi sınıflandırma ölçütleri kullanılan bu ürünler, günümüzde çok daha anlaşılması kolay biçimde etiket değerlerine sahiptir.

 

Beğendiğiniz bir beyaz eşyanın hangi enerji sınıfına dâhil olduğunu anlamak için ön yüzünde bulunan etiketteki siyah ok simgesine odaklanabilirsiniz. Bu ok, doğrudan ürünün ne kadar enerji tükettiğini gösterir. Çizelgenin hemen altında ise bu sınıfa karşılık gelen enerji tüketim miktarının kilovat-saat/yıl cinsinden değerini görebilirsiniz.

 

Yeni etiketlerde, bu değerlere ek olarak yeni sınıflandırma ölçütlerine de yer verilir. Örneğin buzdolaplarında, dondurucu ve soğutucunun litre cinsinden toplam kapasiteleri ayrı ayrı yazar. Ayrıca desibel cinsinden ürünün gürültü düzeyi hakkında bilgilendirme bulunur.

 

Gürültü düzeyi skalası, enerji sınıfı çizelgesine benzer yapıdadır. Yani düşükten yükseğe doğru A’dan D’ye kadar sıralanır. Dolayısıyla bu sınıflandırmada da A sınıfı ürünlere yönelmekte fayda vardır.

beyaz esyalarda enerji sinifi etiketleri guncel 

Çamaşır makinelerinin enerji kullanım bilgisi diğer beyaz eşyalar ile kıyaslandığında daha detaylıdır. Örneğin, eko programının süresi, yük kapasitesi, sıkma verimlilik sınıfı, döngü başına su tüketimi ve gürültü düzeyi gibi bilgileri etiketin alt kısmına bakarak öğrenebilirsiniz.

 

Kurutmalı çamaşır makinelerinde su tüketimi, süre gibi bilgiler hem tam hem de yıkama döngüsü bazında ayrı ayrı verilir.

 

Bulaşık makinesinde ise su ve enerji tüketim bilgileri eko program baz alınarak verilir.

 

Elektronik Aletlerdeki Enerji Sınıfları

A’nın en yüksek verimliliğe, D’nin ise en düşük verimlilik sınıfına tekabül ettiği AB yeni enerji sınıfı etiketleri birçok elektronik alette kullanılır.

 

Tüketiciler, bu yeni etiketlere eklenen QR kodlar sayesinde elektronik aletlerin enerji sınıfı bilgisine ek olarak ürünün farklı özellikleri hakkında da bilgi edinebilir.

 

Yeni etiketlerde bulunan bilgilerin, ürünün türüne bağlı olarak değişkenlik gösterdiği gözden kaçırılmamalıdır. Örneğin; elektrik süpürgelerinde toz tutma sınıfı gibi bir ölçeklendirme de bulunur. Aynı enerji sınıfı sınıflandırmasında olduğu gibi A toz tutma sınıfı en verimli iken G toz tutma sınıfı en verimsiz olanıdır.

elektronik cihazlarda yeni enerji sinifi etiketleri

Enerji Sınıfının Elektrik Tüketimi ile İlişkisi

Enerji sınıfı etiketleri söz konusu olduğunda A harfinden ilerledikçe enerji tüketimi artar. En verimsiz ve en çok elektrik enerjisi tüketen enerji sınıfı, yeni düzenlemeye göre G sınıfında yer alan elektronik aletlerdir.

 

Siz de satın alacağınız beyaz eşyaların enerji sınıfına dikkat ederek enerji tüketiminizin ne kadar olacağını bilebilir, daha yüksek bir enerji sınıfında yer alan ürünleri tercih ederek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 

Elektronik Cihazlardaki Enerji Verimliliğinin Önemi

Elektronik cihazlardaki enerji verimliliği sayesinde aynı iş için kullanılan elektrik enerjisi miktarı azaltılır. Daha az elektrik enerjisinin tüketilmesi ise çevreye daha az sera gazı salınımı anlamına gelir. Karbon ayak izinin ideal seviyede kalmasına yardımcı bu etki sayesinde çevreye verilen zarar da azalmış olur.

 

Buna ek olarak, elektronik cihazlardaki enerji verimliliğinin ekonomik bir boyutu da mevcuttur. Aynı iş için daha az elektrik enerjisi kullanılması, daha az tutarlarda elektrik faturası ödenmesini mümkün kılar.

 

Eğer siz de enerji verimliliğinden faydalanmak için evinizdeki elektrikli cihazların ne kadar elektrik tükettiğini öğrenmek ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak önerilerimizi incelemek isterseniz için Elektrik Tüketimi Hesaplama aracımızdan faydalanabilirsiniz. 

 


 

Enerji tasarrufu sağlamak konusunda daha fazla öneriye ihtiyaç duyuyorsanız, Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır? Enerji Tasarruf Önerileri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.